Gençlik Forever hakkında merak ettikleriniz?

Gençlik Forever hakkında merak ettikleriniz?

Gençlik Forever nedir?

Gençlik Forever; Isparta’ da birkaç üniversite öğrencisinin girişimiyle kurulup, bugün binlerce kişiye ulaşmayı başarmış bir ilim ve kültür derneği… İslami, bilimsel ve felsefi konuların ele alındığı haftalık sohbetleriyle zamanın nasıl geçtiğini unutturan samimi ve sıcak bir ortam.


Gençlik Forever neden kuruldu?

İsminin manası “Sonsuz Gençlik”, insanlığın sonsuz mutluluğa ulaşmasına yardımcı olmak amacıyla kuruldu.


Sohbetleriniz hangi günler, saat kaçta oluyor, katılım için gereken bir şey var mı? İlk kez katılacağım.

Sohbetimiz her Pazar Saat: 20.00’da olmaktadır. Katılım için hiçbir şart gerekmiyor. Tüm erkeklere açıktır. Gençlik Forever rızayı İlahi için çalışmalarını yapmaktadır. Sizden dua dışında bir şey talep etmiyor.


Sohbetleriniz nerede yapılıyor?

Sohbetlerimizin yapıldığı adres: Sanayi Mah. 3213 Sk. No: 2 Dayıoğlu Apt. Daire :1, 32000 Merkez / Isparta

Açık Adres: Özkanlar kavşağından otogara giden yolda Yaşar Bolat Üst Geçidi, sanayi merdivenlerinin olduğu taraftaki ilk bina.


Gençlik Forever’da Kur’an okunup öğretiliyor mu? (VİDEO)

Gençlik Forever’ın kuruluş amacı Kuran-ı Kerim’in daha iyi okunması ve anlaşılması olduğundan bu sorunun cevabı açıktır. Her sohbetimizden önce yaklaşık 10 dakika Kur’an-ı Kerim tilavetimiz olmakla beraber Kur’an okumayı öğrenmek isteyen kardeşlerimiz için de özel olarak Kur’an dersi verilmektedir. Her gün internet sitemiz üzerinden hatim dağıtıyoruz. Haftada en az bir sohbet ile de Kuran’ın manası üzerine eğitimler verilmektedir.

İlgili videomuz : https://www.youtube.com/watch?v=vXSgzGvF4Sk


Gençlik Forever’ın başka şehirlerde şubesi var mı?

Gençlik Forever İlim ve Kültür Derneği olarak sadece Isparta Merkezde hizmet veriyoruz. Ancak maddi bir bağlantımız olmamakla birlikte tarz olarak bize benzeyen Türkiye’ de birçok dernek bulunmaktadır.


Gençlik Forever hangi siyasi partiyi destekliyor?

Gençlik Forever’ da sadece imani konularda sohbet yapılmaktadır. Bediüzzaman Hazretleri talebelerine siyasete girmeyi yasakladığından dolayı biz de siyasi meseleleri konuşmuyoruz. Böylece bu çalışmaların sadece Allah rızası için olduğu, siyaset veya maddi bir menfaat için olmadığı herkesçe anlaşılıyor.

 

Sohbetlerinizi neden Risale-i Nur’dan yapıyorsunuz?

Kur’an-ı Kerim Arapça olması hasebiyle Türkçe açıklaması olan Risale-i Nurlar’ dan Kur’an ayetlerinin manasını öğreniyoruz. Risale-i Nur’daki “İSPAT” yöntemi bu asır insanlarının üzerinde çok etkili oluyor.


Nereye bağlısınız?

Açıkçası “nereye bağlısınız” gibi sorular pek hoşumuza gitmiyor. Biz Kur’an ve onun açıklaması olan Risale-i Nurları okuyoruz. Kur’an-ı Kerim Arapça olması hasebiyle Türkçe açıklaması olan Risale-i Nurlar’ dan Kur’an ayetlerinin manasını öğreniyoruz. Risale-i Nur’daki “İSPAT” yöntemi bu asır insanlarının üzerinde çok etkili oluyor. Ayrıca, özellikle genç kardeşlerimizin çoğunlukla internette olmalarından dolayı interneti de aktif kullanmaya gayret gösteriyoruz.


Gençlik Forever’ da yatılı olarak kalınabiliyor mu?

Genç kardeşlerimiz için böyle bir imkân sunmayı arzuluyoruz ancak bulunduğumuz dairenin yetersizliği sebebiyle şu anda bu mümkün değil.


Üniversitelerde de konferans verebilir misiniz?

Şimdiki imkânlarımızla liselerde seminerler yapmaktayız. İleriki projelerimizde üniversitelerde uygun şartlar sağlandığında Risale-i Nurlardan konferans vermeyi düşünüyoruz.


Gençlik Forever’ndeki sohbetlere farklı dil,din,ırk ve stilde gençlerin katıldığını görüyoruz. Bu insanların kendilerini bu ortamda rahat hissetmelerini nasıl sağlıyorsunuz?

Gelenlerin birçoğu farklı tipte gençler olunca herkes kendisi gibileri gördüğünden kendini rahat hissediyor. Kimsenin stiline karışmıyoruz. Herkesin bu hakikatlere ihtiyacı var.


Gençlik Forever’da her gün sohbet oluyor mu?

Haftanın her günü derneğimizde hakikat konuşulmaktadır. Pazar günlerinde umumi ve sohbetler yapılmakla beraber diğer günlerde olanlar gençlerin yaş gruplarına göre özel ders tarzında mütalaalı olmaktadır.


Sohbetlerinize katılmak için herhangi bir ücret ödeniyor mu?

Sohbetlerimize katılmak tamamen ücretsizdir. Hatta çaylar bedava.


Sohbetleriniz kaç saat sürüyor?

Sohbetlerimiz saat 20.00’da başlayıp, 20 dakikalık iki sohbetten oluşmaktadır. Ayrıca iki sohbet arasında 15 dakikalık çay molası bulunmaktadır.


Gençlik Forever nasıl bir mekan?

Yaklaşık 140 metrekarelik bir apartman dairesindeyiz.


Gençlik Forever ne zaman açıldı?

2015 yılından beri hizmetlerimize devam etmekteyiz.


Kuzenlerimi veya akrabalarımı derneğinize gelmeleri için ikna edemiyorum. Geldikleri zaman, orada kimseyi tanımadıklarını söylüyorlar. Sizce ne yapmalıyım?

Gençlik Forever umuma açık ve samimi bir sohbet yeridir, çekinmelerini gerektirecek bir sebep olmadığını anlatabilirsiniz. Her sohbetimiz yaklaşık %60 yeni ve farklı kişilerden oluşmaktadır.


Gençlik Forever resmi bir dernek mi?

Gençlik Forever her resmi dernek gibi içişlerinden onaylı bir ilim ve kültür derneği.


Gençlik Forever maddi olarak nasıl ayakta duruyor?

Gençlik Forever üyelerinin desteğiyle ve sohbetlerimizi takip eden insanların gönüllü olarak yapmış olduğu bağışlar ile…


Risale-i Nur talebelerinin Kur’an okumadığını söyleyenlere ne cevap verebiliriz?

Bu gülünç ittihama cevap vermeye bile gerek yok aslında ama Hasan Keskinel kardeşimizin bu konudaki videosunu izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=vXSgzGvF4Sk


Risale-i Nurdan hangi kitapları okuyorsunuz?

Risale-i Nur 3 bölümden oluşan bir bütündür. İman hakikatleri, lahikalar ve müdafaalar. İmanımızı kuvvetlendirmek için iman hakikatlerini okuyoruz. Hizmet düsturları için ise mutlaka lahikaları okuyoruz. Müdafaalar ise dava şuuru veriyor.


Gençlik Forever’ da bu işe sahip çıkan gençler ne kadar risale okuyor?

Belli bir standart yok ancak günde 20-30 sayfadan tutun 70 sayfa okuyana kadar var…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.