5 Adımda İnternette Doğru Bilgiye Ulaşmak

5 Adımda İnternette Doğru Bilgiye Ulaşmak

Artık hepimizce malum olan bir gerçek var internet hayatımızın vazgeçilmezi oldu. Ödev, proje, araştırma, yeni bilgi edinme gibi birçok çalışmayı yapabileceğimizin bulunmaz bir nimet. Ancak internette doğru bilgiye ulaşmak o kadar da kolay değil. Bunun başlıca sebebi de bilgi kirliliği.

İnsanlar popülerlik hevesi, çok tıklama alma hedefi, televizyon programlarına çıkma isteği veya maddi çıkar sağlama gibi altında iyi niyet barındırmayan amaçlarla internet ortamına gereksiz, yanlış ya da yalan bilgiler yükleyebiliyorlar. Bu, video, e-kitap, makale, blog yazısı gibi yöntemlerle yapılabiliyor. Ve maalesef günümüzde bu durum ayet, hadis-i şerif ve âlimlerin sözlerine kadar sıçramış durumda. Okuduğu bir ayetin veya hadisin tefsirini merak eden bir insan internetten araştırma yapmak istediğinde açık saçık kadınları etrafına toplamış insanlarla karşılaşabiliyor :). Bu durum başta komik gelse de araştırma aşamasındaki insanları kötü etkileyebiliyor.

Peki, internette doğru bilgiye ulaşmak için nelere dikkat edilmeli? 5 adımda bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

1.İnternette Her gördüğümüze inanmamak

Özellikle sosyal medyada grafik programlarıyla düzenleme yapılmış çok fazla görsel bulunuyor. Ya da başka bir ülkede yaşanan bir olayın fotoğrafını ülkemizde yaşanmış gibi göstermek de kullanılan yöntemler arasında (Burası Avrupa olsaydı beğenirdiniz :). Ve internette dolaşan çoğu söz altına yazılan şahsa ait değil. Ya da alta ismi yazılan şahsın öyle bir açıklaması bulunmuyor. Merhum Necip Fazıl ve Hz. Mevlana bu gibi durumdan en çok etkilenen zatlar olsa gerek. Özellikle insanlar fikirlerine uygun bilgileri doğrulamadan kabul etmeye meyilli davranabiliyor. Onun için gördüklerimizin doğru olup olmadığını araştırmamız gerekiyor.

2.Gördüklerimizi Doğrulatmak

Bu kadar yanlış bilginin dolaştığı mecrada elbette doğru bilgiler de yadsınamayacak kadar çok. Onun için mutlaka internette karşılaştığımız görsel ve bilgileri doğrulatmalıyız. Özellikle dini bir meselede yanlışa düşüp yanlış bir şekilde amel etmemek için mutlaka gördüğümüzün kaynağına ulaşmamız gerekiyor.

  1. Doğru Kaynağa Ulaşmak

Allah size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor. Doğrusu Allah, bununla size ne güzel öğüt veriyor! Şüphesiz ki Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir. (Nisa 58)

Ayetiyle “ehil” kimselerin önemini anlıyoruz. O zaman işin ehillerine başvurmalıyız. Şimdi birkaç örnek verelim.

-Bir ayet meali gördüğümüzde kuran.diyanet.gov.tr sitesinden kontrolünü sağlayabiliriz.

-Hadis-i Şerifler, fetvalar ve islami sorular için www.sorularlaislamiyet.com sitesine başvurabilirsiniz.

-Alimlerin sözleri içinse yine www.sorularlaislamiyet.com ile birlikte alimlerin resmi onaylı sitelerine bakabilirsiniz.

  1. Kaynak Tararken Sapkınlara Dikkat

Kaynak tararken çok sayıda sapkın görüşe rastlamanız da mümkün. Yazının başında bahsettiğimiz popülerlik ve maddi menfaat uğruna demagoji yaparak İslam’ın gerçeklerini inkar etmek son birkaç yıldır popüler. Bu kimseler din adına “aykırı” şeyler ortaya atarak video tıklanmalarını artırıyor ve buradan elde ettikleri popülerlikle kitaplarını satıyor, televizyon programlarına davet ediliyorlar. Lafı uzatmadan bu kimseleri ayırt etmenin yoluna gelelim. Öncelikle bu insanların Peygamber Efendimiz (sav) ‘ den, diğer Peygamberlerden (as) ve İslam âlimlerden bahsederken kullandıkları üslup bize bilgi verecektir. Elbette hak yolda olanlar asla saygıda kusur etmeyecektir. Daha sonra en etkili yol ise “Ehl-i Sünnet” çizgisine dikkat etmek. Ümmetin %90’ından fazlasını oluşturan bu çizgiye dikkat ettiğimizde islamı doğru şekilde öğrenebiliriz. Konuyu fazla uzatmamak adına ehli sünnet adına bilgi edinmeyi aşağıdaki videoya havale edelim.

https://www.youtube.com/watch?v=tFOVR1TIuZk

  1. İslami Sorularımıza Doğru Cevaplar Bulabileceğimiz ve Kaynak Doğrulaması Yapabileceğimiz Bazı Güvenilir Siteler

Diyanet Kur’an portalı; kuran.diyanet.gov.tr

Her konudan islami soru için; www.sorularlaislamiyet.com

İman hakikatleri için videolar; www.seyrangah.tv

İman hakikatleri ve çeşitli etkinlikler için www.sozlerkosku.com , www.cayhouse.com.tr , www.cinaralti.org , www.hayalhanem.com.tr

İslam, akaid, inanç, hadis vb. konularda videolar ve makaleler için sahniseman.org

İslam, akaid, inanç, hadis vb. konularda videolar ve makaleler için ihsansenocak.com

Siyer ilminde derinleşmek için video ve makalaleler; www.siyervakfi.org

Yukarıda bahsedilen tüm sitelerin ayrıca Youtube kanalları da bulunmakta. Ayrıca Gençlik Forever Youtube kanalına da abone olmanızı tavsiye ederiz.

Yukarıda bahsedilen sitelerin güvenilir olup olmadığını nasıl anlayacağız derseniz 4. Maddedeki tespit yöntemlerini uygulamanız faydalı olacaktır. Ayrıca sitelerin hakkımızda, iletişim gibi bilgilerine de başvurabilirsiniz.

Bahsettiğimiz sitelerle veya kurumlarla hiçbir maddi bağlantımız yoktur. Yaptığımız uzun soluklu araştırmalar sonucunda karşımıza çıkan resmi sitelerdir. Onları tavsiye etmemizin sebebi tamamen güvenilir olmalarına dayanmaktadır. Bunlardan başka da çok fazla güvenilir site ve kurum elbette ki var ancak biz uzun uzadıya bir liste oluşturmak yerine küçük bir özet hükmünde olacak bir liste hazırlamayı uygun gördük. Tüm Allah rızası için çalışanların duacısıyız. Allah bizleri de hak tarafta yer alanlardan eylesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.